דף הבית     |     אודות     |     מאמרים     |     סרטונים     |     פורום     |     צור קשר

מאמרים

כל המאמרים מטה נכתבו על-ידי שני נחשון ופורסמו לראשונה

במגאזינים שונים:   מאקו, עשר פלוס, טיים אאוט תל אביב, אתר מכון אדלר ועוד....


ליצירת קשר: 


שני נחשון  05222666960 הרהורים על חזון הורי/ שני נחשון

הרהורים על חזון הורי

 
נפל בחלקי השבוע,  להרצות בפני הורים לילדים בגילאים שונים. רוב הקהל כלל צעירים אקדמאים נושאי משרות בכירות בחברות עתירות ידע כאלה ואחרות.

ביקשתי לדעת כיצד הם מדמיינים את ילדם בעוד 25 שנים, הזמנתי אותם לדמיין אירוע בו יפגשו את הילד שלהם, ויעמדו על עיסוקו, על מצבו המשפחתי, יתרשמו ממצבו הרגשי ומידת הביטחון שלו יחוו את טיב היחסים בינהם, ויתרשמו ממידת עצמאותו הכלכלית המחשבתית והרגשית.

 הייתה שתיקה בחדר, היו קצת תהיות והתנגדויות, אך כשאלו נרגעו הרגשתי את המבוכה ואת חשבון הנפש שעושה כל אחד מההורים עם עצמו.

 אני בטוחה שהם יודעים הצעירים הללו שכמעט בכל אחת מהארגונים בה הם מועסקים, מצוי חזון, קשה להתעלם ממנו משום שלרוב הוא  תלוי במקום נכבד שמוצג לראווה,  ובכל פרזנטציה שהם נדרשים להציג מול לקוחות הם מדגישים אותו – “האני מאמין” של החברה- ממנו גוזרים את מטרות החברה ולאורו קובעים את הדרך והיעדים.

חזון משול לסימני דרך שאנו מפזרים בהווה למען העתיד, כדי שבכל מצב נדע למצוא את דרכנו הנכונה והראויה ולא רק להגיע אל היעד והמטרה.

ומשום מה, דווקא המפעל החשוב ביותר של חיינו מתנהל ללא חזון.

 כמה פעמים אנחנו חוזרים עייפים ומותשים כשהמטרה שלנו היא לתקתק ארוחת ערב מקלחות ולסגור כבר את היום הזה.. ובשם התיקתוק.. אנו מתעלמים מרצונותיהם של ילדינו, מהצורך שלהם להיות שייכים ומחובתינו להכין אותם לחיים בעולם האמיתי.

כמה פעמים אנו עושים עבורם את שיכלו לעשות בעצמם כי אנחנו נורא נורא ממהרים והמטרה שלנו באותו בוקר אומלל היא להגיע בזמן לישיבה.

וסוגיית ה”תקני לי”, “ואתה לא תחליט עלי” “ואני רוצה לבד”- החיפוש הקבוע אחרי טיפים ושיטות. חזון הורי היה מעניק את התשובה גם אם ביצועה היה מאלץ אותנו ואת הילדים שלנו לחוות לכמה רגעים תסכול.

 חזון הורי טוב יכול להחליף הרבה שעות עבודה של מנחות הורים במיוחד כשמדובר בהורים רגישים ואינטילגנטים. חזון  הורי טוב, לפחות על פי הגישה האדלרינית, ישאף לפגוש ילד בן שלושים (שלא כמאמר השיר של מאיר בנאי- ) אחראי, עצמאי ובעל תחושת ערך.

וילד כזה יש להתחיל לחנך מגיל חצי שנה. בדיוק כמו חברת סטארט אפ שמתכננת לעשות אקזיט של מיליונים למרות שהם עדיין תקועים במרתף של דירת השיכון של אמא. בלי חזון הם לא היו מצליחים לגייס מוחות ותומכים לרעיון שלהם.

החל מגיל חצי שנה אנו אמורים לגדל את הילד שלנו לאור החזון לשאול את עצמנו בכל צומת, האם אני מקדם את החזון שלי לילד אחראי עצמאי ובעל תחושת ערך, או שהחזון מתרחק ממני. כשאני מחליט בשביל הילד שלי מה הוא יאכל, מה הוא ילבש ועם אלו ילדים מהגן הוא ישחק, איך אני מצפה שבעוד 20 שנה תהיה לו דעה עצמאית. אם אני סוחבת אותו על הידיים בגיל חמש, נועלת לו נעליים ומאכילה אותו כדי לוודא שסיים הכל מהצלחת, איך אני מצפה שכשיגדל- יגלה עצמאות. אם אני מתקשרת למורה שלו ומתלוננת על שהושיבה אותו ליד המזגן, איך אני מצפה שיהיה אסרטיבי מול הממונים עליו . אם אני נוזפת בבן הגן שלו כי תפס לו את המגלשה, איך אני מצפה שיחוש כי הוא מסוגל להגן על עצמו.

ויש גם צמתים שלא התכוננו אליהם, והפתעות ונושאים שגם אם היינו משתתפים בקבוצת הורים לא בטוח שהיינו נוגעים בהם, וכשמגיעה הסוגיה, החזון כמו כוכב הצפון מאיר לנו את הכיוון.

חזון מופנם יכול להחליף גם טיפול זוגי. בספר החוכמה, משלי, בפרק כ”ט פסוק 18 כתוב: “באין חזון, ייפרע עם”,  לא צריך להיות קאסוטו כדי להבין שכאשר אין חזון כל אחד מבני הבית מושך לכיוון שלו. תפקידו של החזון לאגד את כולנו למטרה אחת. כשל אחד מבני הבית בטוח שהדרך שלו היא הנכונה בניגוד לזו של האחר. החזון המשפחתי מזכיר לנו את הדרך.

יום המשפחה שמח לכולם

מאת: שני נחשון, m.a בוגרת מכללת אורנים, אוניברסיטת חיפה ומכון אדלר. מחנכת, מנחת מנחים ב”עיר ללא אלימות”, מנחת קבוצות הורים, מורת מורים ומאמנת אישית להתמודדות עם בעיות קשב והתנהגות. עסקה במשך שנים רבות בהתאמת סביבת הלמידה לתלמידים עם קשיים בכיתות הטרוגניות. בשנים האחרונות לצד לימודי הפסיכותרפיה, עוסקת בהנחיה פרטנית, הנחיית צוותי חינוך,  והנחיית קבוצות הורים להתמודדות עם בעיות קשב, התנהגות ודחייה חברתית.


פורסם לראשונה באתר של מכון אדלר
 
האתר נבנה במערכת 2all | בניית אתרים